Ciepły montaż – wszystko, co warto o nim wiedzieć
Ciepły montaż to potoczne określenie warstwowego lub szczelnego montażu z wykorzystaniem taśm paroszczelnych oraz paroprzepuszczalnych. Zamiennie można do niego użyć także taśm rozprężnych 3 w 1. W tego typu instalacjach stosuje się również specjalne wyprofilowane listwy parapetowe zapobiegające przedmuchom pod oknem np. z XPS-u – styroduru o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej. Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu pracach?
Czym jest ciepły montaż?
Wielu inwestorów, choć wydaje krocie na dobrej jakości okna lub drzwi, to zapomina o niebanalnej roli samego montażu stolarki. Dawniej najpopularniejszą metodę stanowił tzw. montaż na pianę. Obecnie wypiera go “ciepły montaż”, którego głównym założeniem jest takie osadzenie okna w murze, dzięki któremu nie będą powstawały tzw. mostki termiczne, a tym samym straty ciepła będą ograniczone do minimum. Nazwa “warstwowy” pochodzi od zastosowania do tego typu montażu aż trzech warstw izolacji: standardowej pianki, jako izolacji akustycznej i termicznej, a także dwóch rodzajów taśm: paroprzepuszczalnej oraz paroizolacyjnej.
Rodzaje montażu warstwowego
Osadzenie okien można wykonać w samym otworze okiennym lub w warstwie docieplenia – wiele zależy od tego, z jakim typem ściany oraz jaką grubością warstwy izolacji musi zmierzyć się monter.
- Podczas ciepłego montażu w otworze wykorzystywane są specjalne kotwy, łączniki lub ramy instalacyjnej. Szczelinę pomiędzy ościeżnicą a ościeżem wypełnia się w tym wypadku wielowarstwową izolacją.
- Nieco lepszym, ale też droższym rozwiązaniem jest montaż w warstwie ocieplenia. Ma on lepsze właściwości termoizolacyjne. Na jego jakość wpływają materiały, z jakich wykonany jest budynek – np. bloczki piaskowo-wapienne sprawdzają się w tym wypadku idealnie. Do samego montażu używane są tzw. konsole służące do podwieszenia okna w warstwie ocieplenia.
Jak wykonać ciepły montaż?
Najważniejszym elementem tego typu prac – niezależnie od dostawcy komponentów – jest dobre przygotowanie ościeża poprzez oczyszczenie go z pyłu i gruzu. Kolejnym etapem jest położenie taśm paroizolacyjnych na ramie okna za pomocą specjalnego kleju – do wewnętrznej części ościeżnicy przykleja się taśmę paroszczelną a od zewnętrznej paroprzepuszczalną. Ważne jest także to, aby pozostawić w narożnikach odpowiednio duże zakłady w celu dokładnego uzupełnienia tych miejsc. Później trzeba ramę dokładnie wypoziomować i spionizować, a następnie – zgodnie z instrukcją producenta – zamontować w otworze.
Zalety ciepłego montażu
Ciepły montaż ma dwie główne zalety. Pierwszą z nich jest ochrona budynku przed stratami ciepła. Tylko prawidłowo osadzone okna energooszczędne mogą spełniać swoje zadanie. W przeciwnym wypadku – pozostaną takie jedynie z nazwy. Drugą zaletą jest ochrona budynku przed wilgocią oraz pleśnią, bo dwa rodzaje taśm tworzą doskonałą barierę zabezpieczającą wnętrze domu przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Ile kosztuje ciepły montaż?
Nie będzie zaskoczeniem, jeśli napiszemy, że więcej niż standardowy. Jednak zalety wynikające z takiego montażu okien są na tyle duże, że z pewnością warto zainwestować nieco większy budżet, aby później nie walczyć z ewentualnym zagrzybieniem ścian i móc oszczędzać na rachunkach. Wyższa cena związana jest przede wszystkim z koniecznością zakupu dodatkowych materiałów – taśm. Ponadto – takie prace wymagają więcej czasu oraz wysokich kwalifikacji samego montera. Jeżeli szukasz specjalistów, którzy wykonają dla Ciebie ciepły montaż okien – skontaktuj się z firmą STOBERG Okna i Drzwi z Zielonej Góry.