
Drzwi przylgowe, bezprzylgowe, ukryte – wady i zalety
Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych ma kluczowe znaczenie nie tylko dla estetyki mieszkania czy domu, ale też komfortu użytkowania ich przez mieszkańców. Warto więc dobrze przemyśleć ten zakup, aby podjąć najlepszą decyzję. Na rynku dostępne są różne modele – od drewnianych, poprzez kompozytowe aż po szklane. Jeśli natomiast chodzi o sposób osadzenia skrzydła w ościeżnicy, to możemy wyróżnić 3 rodzaje: przylgowe, bezprzylgowe oraz ukryte. Czym się różnią i na co warto zwrócić uwagę, decydując się na taki, a nie inny wariant?
Klasyka drzwi wewnętrznych – skrzydła przylgowe
Drzwi przylgowe to najczęściej spotykany wariant, który na krawędzi, skrzydła stykającego się z ościeżnicą ma biegnącą przez całą długość wypustkę (felc). To ona maskuje ewentualne szczeliny, jakie powstają w czasie, kiedy drzwi są zamknięte. Zaletą tego typu rozwiązań jest ich duża dostępność, co wiąże się także z łatwym doborem okuć czy regulacją zawiasów. Z pewnością jest to także najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.
Do wad posiadania drzwi przylgowych można natomiast zaliczyć ich dość pospolity wygląd i to, że o wiele mniej pasują do nowoczesnych wnętrz niż warianty bezprzylgowe czy ukryte.Skrzydła bezprzylgowe – modne, estetyczne, nowoczesne
Zwane są także drzwiami bezfelcowymi, gdyż ich skrzydła nie są wykończone przylgą. Po tego rodzaju rozwiązania chętnie sięgają osoby, którym zależy na nowoczesnym wyglądzie stolarki drzwiowej w mieszkaniu. Dzięki schowanym zawiasom takie modele są bardziej estetyczne i cechują się masywniejszym wyglądem.
Niestety – trudniej jest wyregulować je samodzielnie bez pomocy fachowca, a i cena za poszczególne modele jest o wiele wyższa niż przy zakupie klasycznych drzwi felcowych.
Drzwi ukryte – idealne rozwiązanie dla nowoczesnych wnętrz
Jeżeli urządzasz mieszkanie w nowoczesnym stylu i zależy Ci, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca lub ciekawie zaaranżować całą ścianę bez konieczności uwzględniania przestrzeni na zaburzające koncepcję wystroju drzwi – postaw na model ukryty. Takie rozwiązanie pozwoli Ci na stworzenie spójnej, jednolitej powierzchni, w której skrzydło drzwiowe będzie idealnie wkomponowane w ścianę i na pierwszy rzut oka niewidoczne dla obserwatora. Drzwi ukryte możesz pomalować, polakierować, okleić fototapetą.
Wśród ich wad należy wymienić koszty montażu, który wymaga najpierw zainstalowania ościeżnicy, a przy następnej wizycie – samego skrzydła drzwiowego oraz regulacji. Jeżeli szukasz inspiracji związanych z wyborem stolarki do Twojego domu – odwiedź Salon okien i drzwi STOBERG w Zielonej Górze i uzyskać wyczerpujące informacje.