![](https://stoberg.pl/wp-content/uploads/2022/02/parowanie-szyb-dlaczego-tak-sie-dzieje-img.jpg)
Parowanie szyb od zewnątrz i wewnątrz – dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiegać?
Parowanie szyb i skraplanie się na nich wody to zupełnie normalny proces, który towarzyszy nam zazwyczaj w chłodniejszych porach roku. Pojawiająca się na oknach woda pochodzi z powietrza, jakim oddychamy w domu. Kiedy wewnątrz jest cieplej, niż na dworze – chłodna szyba jest właśnie tym miejscem, gdzie osadza się para w postaci mikroskopijnych kropelek. Czy jest się czym martwić?
Dlaczego mam w domu zaparowane szyby?
Choć osadzanie wilgoci na szybach jest normalnym zjawiskiem fizycznym, to może wynikać również z nieprawidłowego montażu słabej jakości stolarki okiennej. Ale nie tylko. Winą za taki stan rzeczy można obarczać również nadmierną wilgoć w pomieszczeniu, np. kiedy suszymy w mieszkaniu pranie lub używamy nawilżacza powietrza. Ponadto – za pojawianie się pary na szybach odpowiedzialna jest zbyt duża różnica temperatur pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną powierzchnią okna, czy – co jest dość częstym problemem, zwłaszcza zimą – brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.
Często parowanie okien na zewnątrz spowodowane jest również ich umiejscowieniem względem stron świata – na wschodnich i północnych fasadach budynków ulegają częstemu zawilgoceniu niż na ścianach zachodnich, czy południowych.
![](https://stoberg.pl/wp-content/uploads/2022/02/parowanie-szyb-img-01.jpg)
![](https://stoberg.pl/wp-content/uploads/2022/02/parowanie-szyb-img-02.jpg)
Parowanie okien w pakiecie szybowym
Może zdarzyć się również, że mamy stare okna dwu lub trzyszybowe i zauważymy, że są zaparowane w przestrzeni pomiędzy szklanymi warstwami. To jedyna sytuacja, która może świadczyć o tym, że okno utraciło swoją szczelność i – z pewnością – konieczne jest zgłoszenie reklamacji lub wymiana stolarki na nową. Pojawiające się wewnątrz zacieki, czy smugi prowadzą do nieestetycznych śladów, a nawet powstawania grzyba lub pleśni. Ponadto zauważalne staje się szybsze wychładzanie pomieszczeń. To znak, że czas na nowe okna!
Warto zainwestować w sprawdzone energooszczędne okna, dzięki którym unikniemy takich problemów.
Jak rozwiązać problem zaparowanych szyb?
Przede wszystkim – zanim zdecydujemy się na montaż nowych okien, warto sprawdzić panującą w pomieszczeniu wilgotność – za optymalną uważa się tę o wysokości 40%, natomiast jeśli chodzi o temperaturę – nie powinna być wyższa niż 21 ani niższa niż 18 stopni. Kolejnym ważnym szczegółem jest dbanie o prawidłową wentylację – rozszczelnienie okien, czy włączenie okapu podczas gotowania zapewnia lepszy przepływ ciepłych mas powietrza, które – zamiast osadzać się na szybach, znajdują ujście na zewnątrz. W czasie korzystania z kąpieli w łazience warto zamykać jej drzwi. Ważne jest również miejsce usytuowania grzejników. Najlepiej, aby znalazły się pod oknami.
A jeśli szukasz wysokiej jakości okien energooszczędnych – polecamy kontakt z naszymi salonami w Zielonej Górze. Mamy produkty najlepszych marek, takich jak Sokółka i Vetrex. Zapraszamy!